1. Anasayfa
 2. Güncel Başvurular

PTT Sosyal Yardım, Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu

PTT Sosyal Yardım, Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu
0

Pandemi döneminde başlatılan PTT sosyal yardımları birçok aileye destek olması için yapıldı. Bu yardımları duyan birçok dar gelirli vatandaş PTT Sosyal Yardım, Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu nerededir, başvuru detayları gibi konuları merak ediyor. PTT aracılığıyla ihtiyaç sahibi ve geçim sıkıntısı çeken dar gelirli vatandaşlara destek olmak için nakit ve gıda yardımları yapılıyor. Pandemi sürecinden başlatılan nakit ve gıda yardımları günümüzde de devam ediyor.

Artan geçim sıkıntısı ve baş edilemeyen faturalarla sıkıntı yaşayan birçok vatandaş, PTT üzerinden yapılan bu yardımlar hakkında araştırma yaparak bilgi almak istiyor. Pandemi döneminde başlatılan bu yardımların hepsi geri ödemesiz olarak veriliyor. Fakir ve muhtaç durumda olan vatandaşlarla birlikte, dar gelirli ve geçim sıkıntısı yaşayan vatandaşlar da bu yardımlardan yararlanabiliyor. Devlet tarafından karşılanan ve devlet bütçesinden verilen bu yardımlar birçok aileye nefes aldırıyor.

PTT Sosyal Yardım, Para Yardımı Nedir?

PTT sosyal yardım, para yardımı nedir konusu ihtiyaç sahipleri tarafından ençok merak edilen konuların başında geliyor. PTT sosyal yardım ve para yardımı, aile destek paketi içinde yer alıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen aile destek paketleri ihtiyaç sahibi ve geçim sıkıntısı yaşayan ailelere maddi destek olmak amacıyla yapılıyor. Yapılan bu yardımlar geniş kitleler tarafından çok bilinmiyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan bu yardımlar için E-Devlet üzerinden başvuru yapılarak yararlanılabiliyor. Başvurusu onaylanan vatandaşlar ödemelerini PTT şubelerinden ve ATM’lerinden alabiliyorlar. Bakanlık tarafından dar gelirli ve muhtaç ailelere yapılan yardımdan farklı kesimler yaralanabiliyor. Aile desteğinden yararlanabilecek kesimler:

 • Eşi vefat etmiş kadınlara yapılan yardımlar
 • Muhtaç ve geçim sıkıntısı yaşayan ailelere yapılan yardımlar
 • Dul, yetim ve öksüzlere yapılan yardımlar
 • Asker şehit ailelere yapılan yardımlar
 • Asker çocuğuna yapılan yardımlar

PTT Sosyal Yardım ve Para Yardımı Detayları ve Kapsamı

PTT sosyal yardım ve para yardımı detayları ve kapsamı birçok ihtiyaç sahibi vatandaş tarafından tam olarak bilinmiyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca Aile destek programı dahilinde ihtiyaç sahibi ve muhtaç ailelere aylık 1.250 TL tutarında para desteği yapılıyor. İhtiyaç sahibi aileler ailelerin destek paketlerinden yararlanabilmek için E-Devlet üzerinden başvuru yapmaları gerekiyor. Evini geçindirmekte güçlük yaşayanlar ve dar gelirli vatandaşlar için oluşturulan destek kampanyasında, ihtiyaç sahiplerine aylık 1.250 TL para yardımı yapılıyor. Destek programı 12 ay süresince devam ediyor. E-Devlet üzerinden yapılan başvurular onaylanınca PTT üzerinden ödemeler yapılıyor.

Aile destek programının 12 ay boyunca farklı gelir gruplarına hitap edecek şekilde yapılacağı bakanlık tarafından duyuruldu. 4 ayrı gelir grubuna yönelik destek paketleri 850 TL’den 1.250 TL arasında değişkenlik gösteriyor. Başvurular bakanlık tarafından incelenip değerlendirildikten sonra E-Devlet üzerinden sonuçlar kişilere bildiriliyor. Onaylanan başvurular için kişiler PTT hesapları üzerinden ödemelerini alabiliyorlar. İnceleme sonucunda ailelerin farklı ihtiyaçlarına yönelik destek paketleri de sunuluyor. Bakanlık yapılan yardım miktarlarının son durum için güncelleneceğinin bilgisini vererek ihtiyaç sahiplerine desteklerin devam edeceğini belirtiyor.

PTT Sosyal Yardım ve Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılıyor

PTT sosyal yardım ve para yardımı başvurusu nasıl yapılıyor konusu ihtiyaç sahibi aileler tarafından merak ediliyor. İhtiyaç sahibi kişiler E-Devlet giriş işlemelerini tamamladıktan sonra arama bölümüne PTT yardım başvurusu yazarak ilgili sayfayı açmaları gerekiyor. Bu alanda istenilen bilgiler girilerek talep edilen evrakların sisteme yüklenmesi gerekiyor. Diğer bir yol ise PTT şubelerine şahsen gidilip başvuru yapılabiliyor. Şubelere istenilen evraklar teslim edilerek başvuru süreci tamamlanıyor. Bakanlık değerlendirmesi sonucunda olumlu bulunan başvurular için ödemeler PTT şubelerinden yapılıyor.

PTT Sosyal Yardım ve Para Yardımı Başvurusu Şartları

Bakanlık tarafından aile destek paketi kapsamında yer alan ödemeler, PTT sosyal yardım ve para yardımı başvurusu şartları taşıyan kişilere veriliyor. İhtiyaç sahibi kişiler bu şartların neler olduğunu merak ediyor ve araştırıyor. Yanlış beyanda bulunan kişilerin başvuruları inceleme sonucunda iptal ediliyor. Aile destek paketi şartları:

 • Engelli ve bakım yardımına muhtaç kişiler
 • Sosyal güvencesi olmayan kişiler
 • Toplam hane gelirleri asgari ücretin altında olan kişiler
 • Düzenli geliri ve işi olmayan kişiler
 • 65 yaş üstünde olan ve bakıma ihtiyaç duyan kişiler
 • Dar gelirli ve geçim sıkıntısı yaşayan kişiler
 • Eşi ölmüş kadınlar, dul, yetim ve öksüz kişiler
 • Şehit aile yakınları, eş ve çocukları

Guncelbasvuru.com içeriklerini herhangi bir mecrada izinsiz kullanmak telif ihlalidir. Aktif link vererek sitemizi kaynak olarak gösterip içeriklerimizden alıntı yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir