1. Anasayfa
  2. Yardım Başvuruları

Silikozis Aylığı Nedir? Ne Kadar? Nasıl Alınır? 2023

Silikozis Aylığı Nedir? Ne Kadar? Nasıl Alınır? 2023
Silikozis Aylığı Nedir? Ne Kadar? Nasıl Alınır?
0

Silikozis Aylığı Nedir? Ne Kadar? Nasıl Alınır? Sosyal yardımlaşma ve dayanışma projeleri kapsamında çeşitli nedenler dolayısı ile devlet tarafından maddi durumu kötü olan bireylere maddi yardımlar yapılmaktadır. Bu yardımlar kapsamında bazı hastalıklara sahip bireylere de düzenli olarak ödemeler yapılmaktadır. Bu hastalıklardan biri de silikozis hastalığıdır. Bu yardımdan bahsetmeden önce silikozis hastalığı nedir sorusunu cevaplayacağız.

Silikozis Aylığı Nedir? Ne Kadar? Nasıl Alınır?

Silikozis hastalığı, mesleği dolayısı ile uzun yıllar boyunca silik tozlarına maruz kalmış bireylerde görülen, uzun süre semptom vermeden görülen ve bu nedenle sinsi bir ilerleyişe sahip olan bir hastalıktır. Bu hastalık genellikle kot kumlama, taşlanmış kot imalatı, kot taşlama gibi işlerde çalışan bireylerde yani tekstil sektöründe çalışan işçilerde görülmektedir. Bununla birlikte tünel açma, tünel kazma gibi işleri yapan kişilerde de sık sık görülmektedir.

Hastalığın daha fazla ilerlememesi ve ölümcül sonuçlar doğurmaması için işçinin bir an önce işinden ve silika tozları maruziyetinden ayrılması gerekmektedir. Geçimini bu yol ile sağlayan kişilerin sağlık nedeni ile işlerinden ayrılmalarından dolayı devlet tarafından bu kişilere aylık bir ücret verilmekte ve bu ücret silikozis aylığı adını almaktadır.

Silikozis Aylığı Nedir? Ne Kadar? Nasıl Alınır? 2023
Silikozis Aylığı Nedir? Ne Kadar? Nasıl Alınır? 2023

Silikozis Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Silikozis aylığı almak isteyen bireylerin başvuru yapmaları gerekmektedir. Bu hastalığa sahip bireylerin tam teşekküllü bir devlet hastanesinden sağlık kurulu raporu almaları gerekmektedir. Bu raporu almayan bireylere aylık verilmesi mümkün değildir. Peki silikozis aylığı başvurusu nasıl yapılır?

-Başvuru için belge alan bireyler, il ya da ilçe Sosyal Güvenlik Kurumu’nu ziyaret ederek başvuru formunu doldurarak yardım talebinde bulunabilirler.

-Başvuru için bir diğer yol ise sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından geçmektedir. İkamet edilen bölgeye bağlı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı üzerinden yardım başvurusu yapılabilir.

Bazı silikozis hastaları sigortası olmayan işlerde çalışarak silikozis hastalığına yakalanabilmektedir. Bu durumda bu hastalar SGK ile başvuru yapamamakta sadece sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığı ile bu aylıktan faydalanabilmektedir. Başvuru yapmaya giden bireyler kimlik belgeleri ve sağlık kurulu raporlarını mutlaka yanlarında bulundurmalıdır. Aksi halde başvuru tamamlanamaz ve kişi bu aylıktan faydalanamaz.

Silikozis Aylığı Nedir? Ne Kadar? Nasıl Alınır? 2023
Silikozis Aylığı Nedir? Ne Kadar? Nasıl Alınır?

Silikozis Aylığı Başvuru Şartları

Pek çok yardım başvurusunda olduğu gibi bu yardımdan faydalanmak isteyen bireylerde de aranan bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartların her birinin eksiksiz olarak sağlandığı bireyler silikozis aylığından faydalanmaya hak kazanmaktadır. Peki silikozis aylığı başvuru şartları nelerdir?

  • Tam teşekküllü bir devlet hastanesinden kişinin silikozis hastalığı taşıdığına dair sağlık kurulu raporunun oluşturulması gerekmektedir. Bu raporda kişinin silikozis oranının da ifade edilmesi gerekmektedir.
  • Hastaya silikozis tanısının bir doktor tarafından konması gerekmektedir.
  • Bu yardımdan faydalanmak isteyen kişinin TC vatandaşı olması gerekmektedir. Aksi halde kişi bu yardımdan faydalanamaz.
  • Hastaların silikozis oranının en az yüzde 15 olması aranan bir diğer şarttır. Yani sağlık kurulu raporunda kişinin yüzde 15 oranı ya da üstünde bir oranla silikozis hastası olduğu yazılı olarak kanıtlanmalıdır. Orana bu derece önem verilmesinin sebebi, kişinin alacağı aylık miktarın bu oran ile belirleniyor olmasıdır.

Pek çok kişi bu aylıktan sigortasız işte çalışan işçilerin faydalanıp faydalanamayacağını merak etmektedir. Silikozis aylığı, silik tozlarına maruz kalan ve yaptıkları işi bırakmak zorunda kalan işçilere verilen bir yardımdır ve sigortasız işçiler de bu aylığı alabilmektedirler.

Silikozis Aylığı Nedir? Ne Kadar? Nasıl Alınır?
Silikozis Aylığı Nedir? Ne Kadar? Nasıl Alınır?

Silikozis Aylığı Başvuru Sorgulama

Silikozis aylığı başvuru sorgulama için kullanılabilecek pek çok yol vardır. SGK üzerinden başvuru yapan bireyler, SGK sitesi üzerinden başvuru sonuçlarını görüntüleyebilirler. Sigortasız işte çalışan ve başvurusunu sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığı ile yapmış bireyler başvuru sonuçlarına E-Devlet üzerinden ulaşabilirler. ALO 183 ve ALO 144 hatları da hastalara bu konuda bilgi veren ve başvuru sonuçlarını gösteren yetkili kanallar arasında yer almaktadır. Bu yöntemlerden herhangi birini kullanmak istemeyen bireyler doğrudan başvuru yaptıkları sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfını ziyaret ederek de başvuru durumlarını öğrenebilir ve sonuçları bu şekilde öğrenebilirler. Ya da bu vakıfların iletişim numaralarını arayarak da bilgi alabilmektedirler.

Silikozis aylığı ne kadardır sorusunun cevabı her sene asgari ücrete göre değişmektedir. Son açıklanan sayılara göre silikozis oranı yüzde 15-34 arası olan hastalara aylık 1160 lira, 35-54 hastalık oranına sahip işçilere 1326, yüzde 55 ve üstü hastalık taşıyan kişilere ise aylık 1477 lira ücret ödenmektedir.

Guncelbasvuru.com içeriklerini herhangi bir mecrada izinsiz kullanmak telif ihlalidir. Aktif link vererek sitemizi kaynak olarak gösterip içeriklerimizden alıntı yapabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir