1. Anasayfa
  2. Yardım Başvuruları

Yeşil Kart Nedir? Başvuru Nasıl Yapılır? E-Devlet Sorgulama 2023

Yeşil Kart Nedir? Başvuru Nasıl Yapılır? E-Devlet Sorgulama 2023
Yeşil Kart Nedir? Başvuru Nasıl Yapılır? E-Devlet Sorgulama
0

Yeşil Kart Nedir? Başvuru Nasıl Yapılır? SGK tarafından ihtiyaç sahibi kişilerin sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanması için kullanılan Yeşil Kart, emekli sandığı, SSK ya da Bağkur’a tabi olmayan yardıma muhtaç kişilere verilmektedir. Bu karta sahip bireyler devlet hastanelerinde ücretsiz bir şekilde muayene olma imkanı kazanmaktadır.

Yeşil Kart Nedir? Başvuru Nasıl Yapılır? E-Devlet Sorgulama

Yeşil Kart almak isteyen kişinin muhtaçlık sınırının altında olması aranan şartların başında yer almaktadır. Yani kişinin ailesindeki kişi başı aylık gelir miktarının asgari ücretin üçte birinin altında olması gerekmektedir. Aksi halde yapılan başvurular değerlendirmeye alınmamaktadır.

Yeşil Kart Nedir? Başvuru Nasıl Yapılır? E-Devlet Sorgulama
Yeşil Kart Nedir? Başvuru Nasıl Yapılır? E-Devlet Sorgulama

Yeşil Kart Kimlere Verilir?

Maddi durumu kötü olan ve devlet hastanelerindeki ücretsiz muayene imkanından faydalanmak isteyen bireylerin en merak ettiği konulardan biri Yeşil Kart kimlere verilir sorusudur. Yeşil Kart aşağıdaki durumları sağlayan kişilere verilmektedir:

  • Fakir ve yoksul olan ve bunu muhtaçlık belgesi ile de gösterebilecek olan kişiler
  • Hanede yer alan her bir bireyin ortalama aylık gelirinin asgari ücretin üçte birinden daha az olduğu aileler
  • Emeklilik hali bulunmayan kişiler
  • SSK, Bağkur ya da Emekli Sandığına tabi olmayan ve herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayan kişiler

Bu koşullardan birini sağlayan her bir sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları üzerinden Yeşil Kart başvurusu yapabilmektedir. Başvuru sahipleri, gelir miktarlarının incelenmesi adına birtakım testlerden geçmekte ve gerçekten muhtaçlık sınırının altında yaşadığı tespit edilen kişilerin başvuruları onaylanmaktadır. Muhtaçlık sınırının üstündeki kişilerin devlet hastanelerinde ücretsiz bir şekilde muayene olabilmesi için ise genel sağlık sigortası primlerinin düzenli bir şekilde yatırılması gerekmektedir.

Yeşil Kart Nedir? Başvuru Nasıl Yapılır? E-Devlet Sorgulama
Yeşil Kart Nedir? Başvuru Nasıl Yapılır? E-Devlet Sorgulama

Yeşil Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yeşil Kart başvurusu nasıl yapılır sorusunun cevabını aşağıda adım adım inceleyebilirsiniz.

Yeşil Kart başvurusu için aranan temel şart maddi bakımdan muhtaç durumda olmaktır. Bu nedenle başvuru formunun doldurulmasından önce sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı aracılığı ile gelir testine girmek gerekmektedir. Ya da muhtarlık tarafından muhtaçlık belgesinin imzalanarak alınması gerekmektedir.

E-Devlet üzerinden de gelir testine girmek mümkündür. Vatandaşların bu yöntemi tercih etmesi ile birlikte E-Devlet üzerinden girdikleri test ön başvuru olarak da kabul edilmektedir.

E-Devlet tarafından ön başvurusu kabul edilen ya da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfının muhtaçlık onayı verdiği kişilere bir randevu tarihi verilmektedir. Bu kişiler gerekli belgeleri toplayarak bu tarihte SGK il ya da ilçe müdürlüklerine götürmelidir.

Teslim edilen bu belgelerin incelenmesinden sonra Yeşil Kart almasına karar verilen kişiler, formda yer alan iletişim numarası üzerinden bilgilendirilmektedir ve bu kişilere Yeşil Kart çıkarılmaktadır. Yeşil Kart başvuru sonuçları E-Devlet üzerinden de takip edilebilmektedir.

Yeşil Kart Nedir? Başvuru Nasıl Yapılır? E-Devlet Sorgulama
Yeşil Kart Nedir? Başvuru Nasıl Yapılır? E-Devlet Sorgulama

Yeşil Kart Yardım Başvuru Formu

Devlet hastanelerinde ücretsiz muayene olma imkanı kazanmak isteyen kişilerin, Yeşil Kart başvuru formu doldurması gerekmektedir. Herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayan ve muhtaçlık sınırının altında yaşayan bireyler kaymakamlık ya da valiliğe giderek sosyal yardım biriminden bu formu alıp başvuru yapabilmektedir. Bu başvuru formunda kişinin maddi gelir düzeyinden diğer aile bireylerinin kişisel bilgilerine kadar pek çok bilgi yer almaktadır.

Başvurular değerlendirme kurulu tarafından büyük bir titizlik ile incelenmekte ve Yeşil Kart almasına karar verilen kişiler E-Devlet ya da cep telefonu numarası üzerinden bilgilendirilmektedir. Başvurusu onaylanan bireylere en kısa süre içerisinde Yeşil Kart çıkarılmakta ve böylece kişi devlet hastanelerinde ücretsiz muayene olmaya başlamaktadır. Yeşil Kart almaya hak kazanamayan kişilerin ücretsiz muayene olabilmesi için ise ödemeleri gereken sağlık sigortası priminin düzenli olarak ödenmesi gerekmektedir. Aksi halde bu kişiler devlet hastanesinden ücretsiz şekilde faydalanamamaktadır.

Guncelbasvuru.com içeriklerini herhangi bir mecrada izinsiz kullanmak telif ihlalidir. Aktif link vererek sitemizi kaynak olarak gösterip içeriklerimizden alıntı yapabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir