1. Anasayfa
  2. Güncel Başvurular

Çocuğu Olanlara Yardım Başvurusu- Başvuru Formu ve Şartları

Çocuğu Olanlara Yardım Başvurusu- Başvuru Formu ve Şartları
0

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca oluşturulan ve açıklanan Çocuğu Olanlara Yardım Başvurusu- Başvuru Formuve Şartlarıçocuklu aileler tarafından merak ediliyor. Aile ve ekonomik destek yardımı paketleri içerisinde yer alan çocuğu olanlara yardım desteği çocuklu aileler tarafından sabırsızlıkla bekleniyordu. Bakanlık tarafından yapılan açıklamalarda her çocuğu olan aileye bu destek yapılacak.

Bakanlık tarafından oluşturulan destek kampanyasının adı çocuk destek bileşeni olarak duyuruldu. Çocuğu olan ve geçinmekte zorlanan aileler bu destek paketini büyük bir sevinçle karşıladı. Çocuk destek bileşeni olarak adlandırılan destek paketinden çocuklu ailelere yaralanabilecekler. Çocuğu olan aileler destek paketinin detaylarını ve şartlarını merak ediyorlar. Kimler başvurabilir, nereye başvurulacak, başvuru şartları neleri kapsıyor gibi konuların açıklık kazanması bekleniyor.

Çocuğu Olanlara Yardım Destek Paketi Nedir

Çocuğu olanlara yardım destek paketi nedir, konusu birçok ebeveyn tarafından merak ediliyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık tarafından açıklanan aile ve ekonomi destek yardımı (SED) tutarının 13.500 TL olacağı duyuruldu. Devlet tarafından çocuğu olan ailelere farklı isimlerde birçok destek yardımları yapılıyor. SED yardım paketleri de bu kapsamda yer alıyor. Çocuğu olan ailelerin yaşam şartlarının iyileştirilmesi amacıyla verilen yardım destekleri sürekli devam ediyor. Ekonomik olarak zor süreçler yaşanan ülkemizde çocuklu ailelerin durumu daha da zor oluyor.

Bakanlık tarafından çocuklu aileler düşünülerek oluşturulan çocuk yardım destek paketi birçok aileyi sevindirdi. Bakanlık tarafından verilen çocuk yardımı, şartları uyan ailelere kısa sürede veriliyor. Bakanlık başvurusu onaylanan çocuklu ailelere 13.500 TL tutarında ödeme yapılacağı bilgisini verdi. Geçim sıkıntısı yaşayan ailelere destek yardımları yapılmaya devam ediyor. Çocuklu ailelere yapılacak yardımlarda aile destek paketleri içimde yer alıyor. Çocuklu aileler destek başvurularının başladığı bilgisi bakanlık yetkilileri tarafından duyuruldu.

Çocuğu Olanlara Yardım Destek Başvuruları Nereden Yapılıyor

Geliri düşük ve giderlerine yeterli olmayan ihtiyaç sahibi ebeveynler, çocuğu olanlara yardım destek başvuruları nereden yapılıyor diye araştırma yapıyorlar. Aile bütçesini oluşturmakta zorlanan birçok anne ve baba, geçim sıkıntısına çözüm olacak SED paketlerine başvuru yollarını merak ediyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı SED yardımları için E-Devlet üzerinden başvuru yapılabiliyor. Bakanlık tarafından verilen sosyal yardımlardan yararlanmak için bir diğer yol da sosyal yardımlaşma vakıfları oluyor. Devlet kurumları ve sosyal yardımlaşma vakıflarınca verilen yardımlar ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor.

E-Devlet şifre işlemlerini tamamlayıp giriş işlemi yapıldıktan sonra Aile ve Sosyal Hizmetler sayfasına girilmesi gerekiyor. Sayfada bulunan SED yardımları tıklanarak ilgili destek paketine başvuruluyor. Gerekli belgeler ibraz edildikten sonra başvurular bakanlık yetkililerince incelenip değerlendiriliyor. İnceleme sonrasında ailelere başvuru sonuçları bildiriliyor. Kısa sürede sonuçlanan başvurular olumlu bulunduğunda aileler yardım desteklerinden faydalanabiliyor. Sosyal yardım vakıflarına online veya şahsen başvurular yapılabiliyor.

Çocuğu Olanlara Yardım Destek Başvuru Şartları

Çocuğu olanlara yardım destek başvuru şartları Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca yapılan duyuru ile belli oldu. Çocuğu olan ve geçim sıkıntısı çeken ailelere yapılan destek yardımları E-Devletten yapılan başvurular sonucunda veriliyor. Başvuru şartlarına uyan aileler bu destek hizmetinden yararlanabiliyor. Hane içindeki toplam gelir asgari ücretin altında olan çocuklu aileler bu destek paketlerinden yararlanabiliyor. Çocuklu aileler, şehit çocukları, dul ve yetim çocuklar, engelli çocuklar öncelikli olarak bu destek paketinden yaralanabiliyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca yapılan açıklama doğrultusunda ailelerin alacakları yardım destek tutarları:

  • İlkokula giden çocuklar için 3900 TL
  • Ortaöğretime giden çocuklar için 3259 TL
  • Ortaöğretim çağında olup okumayan çocuklar için 2059 TL
  • Yükseköğrenim gören çocuklar için 3708 TL yardım yapılacağı bildirildi.

Çocuk yardımı başvurularının çocuk başına yapılabileceği açıklaması çok sayıda çocuklu ailelere umut oldu. Sosyal ve ekonomik destek hizmeti kapsamında verilen destek yardımı için çocuk sayısı kadar başvuru yapılabiliyor.

Çocuklu ailelere yapılacak yardımın en önemli şartını, hane içindeki gelir seviyesi oluşturuyor. Hane içindeki toplam gelirin en son açıklanan asgari ücret tutarının üçte bir oranından az olması gerekiyor. Şartları bu kritere uyan çocuklu aileler destek yardımına başvurabiliyor. Başvuru süreci 10 günlük bir süre kapsamında değerlendiriliyor. Başvuru sonuçları başvuran ebeveyne, cep telefonu yoluyla ve E-Devler üzerinden bildiriliyor. Olumlu sonuçlanan başvuru ödemeleri kişilerin banka hesaplarına, PTT hesaplarına ve T.C. Kimlik numaralarına yatırılıyor.

 

 

Guncelbasvuru.com içeriklerini herhangi bir mecrada izinsiz kullanmak telif ihlalidir. Aktif link vererek sitemizi kaynak olarak gösterip içeriklerimizden alıntı yapabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir