1. Anasayfa
  2. Yardım Başvuruları

Depremzedelere Bedava Tablet, Bilgisayar Yardım Başvurusu – Başvuru Formu

Depremzedelere Bedava Tablet, Bilgisayar Yardım Başvurusu – Başvuru Formu
0

Depremzedelere bedava tablet, bilgisayar yardım başvurusu konusu pek çok vatandaş tarafından araştırılan bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Bu makaleyi bu konu hakkında detaylı bilgi sahibi olabilmeniz adına hazırladık. İyi okumalar. Koronavirüs okulların kapanmasına neden olurken, ülke çapında tablet dağıtmayı amaçlayan bir kampanya, sayısız öğrenci için bir nimet oldu.  Okullar açılıp kampanya sona ererken bile 300.000 öğrenciye uzaktan eğitim için Milli Eğitim Bakanlığı’ndan tablet desteği verildi.

6 Şubat 2023, ülkemiz için kara bir gün olarak doğdu.  Kahramanmaraş’ı vuran deprem, toplamda 10’a yakın bölgeyi etkileyerek büyük hasara yol açtı.  40.000’den fazla ölümün trajik haberi ülkeyi yasta bıraktı.  Ancak acının ortasında hayatta kalan pek çok kişi, evlerini kaybedenlere yapılan yardımların yanı sıra sevdiklerinin kucaklarında teselli bulabildi.

Devlet, depremzedeler için devam eden iyileştirme çabalarına odaklanırken, üniversiteler uzaktan eğitime devam etmeyi seçti.  Bu karar, öğrencilerin etkilenen bölge dışındaki illerdeki KYK yurtlarına geçici olarak yerleştirilmesi nedeniyle alınmıştır.  Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı yurtlar ise depremzedelerin kullanımına açıldı.

Devlet depremzedelere ücretsiz tablet ve bilgisayar yardımı yapmaya başladı. Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde gece saatlerinde 7.7 ve 7.6 büyüklüğünde iki büyük deprem diğeri de öğle saatlerinde olacak şekilde meydana geldi. Deprem yüzyılın felaketi olarak kaydedilirken 45.000’den fazla vatandaş hayatını kaybetti. Binlerce ev yağmalandı ve enkaza döndü. Aileler evsiz kalırken, öğrencilerin ders çalışmak için kullanabilecekleri tablet, bilgisayar gibi teknolojik aletler kullanılmaz hale geldi. Bu gelişmelerin ardından devlet, depremzedelere ücretsiz tablet ve bilgisayar yardımı kampanyası başlattı.

Ücretsiz Tablet Almak İçin Uygunluk Kriterleri Nelerdir?

Ücretsiz tablet almaya hak kazanmak için, başvuranların halihazırda bir üniversiteye kayıtlı olmaları gerekir.  Ancak bazı kurumlar, eğitim düzeyine bakılmaksızın bireylere tablet bilgisayar yardımı yapmaktadır.  Üniversite öğrencilerine deprem anında eğitimlerinden geri kalmamaları için yardım sağlanmaktadır.  Uzak köylerin ve ulaşılması zor yerlerin sakinleri başvuru yapabilir.  Uzaktan eğitim geçmişi olan herkes ücretsiz bir tablet için başvurabilir.

MEB Tablet Dağıtıyor mu? Nasıl Başvurulur?

Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilere tablet dağıtılmasıyla ilgili herhangi bir açıklama yapmazken, deprem nedeniyle evlerindeki her şeyini kaybeden depremzedelerin taleplerini geri çevirmeyecek. Tablet başvurusu yapan depremzedeler kolaylıkla yardım alabiliyor. Okullar uzaktan eğitime geçerken, tableti olmayan üniversite öğrencileri, bulundukları ilçedeki eğitim kurullarına giderek kağıt üzerinden yazılı bir başvurusu yapabilir ya da diğer alternatifleri deneyebilir.

Ücretsiz Belediye Tableti İçin Nasıl Başvurabilirim?

Belediye, depremden etkilenen tüm uzaktan eğitim öğrencilerinin yanı sıra üniversite öğrencilerine destek olmak için hiçbir çabadan kaçınmadı. Koronavirüs nedeniyle okullar kapandıktan sonra birçok belediyenin ilçede yaşayan öğrencilere tablet yardımı yaptığını gördük. Bu şehirlerin bir kısmı tablet desteğini sonlandırırken, çoğu ihtiyaç sahibi vatandaşların taleplerini geri çevirmedi. Depremden etkilenen kişilere tablet dağıtan şehirlerin belediye binasına veya sitesine girerek başvuru yapabilirsiniz.

https://destek.microfon.coFirması Nedir? Tablet/bilgisayar Desteği Nedir?

Microfon sitesi, gençleri finans, eğitim ve kariyer alanlarında güçlendirmek için 2016 yılında kurulmuş bir sosyal girişimdir. Microfon olarak, gençleri eğitim ve mesleki yaşamları için ihtiyaç duydukları alanlarda güçlendirmeyi, gerekli yetkinlikleri kazanmayı ve geleceklerini sağlam temeller üzerine inşa etmek üzerine kurulmuş olan bir firmadır.

Tablet/Bilgisayar Desteği, ülkemizin tam 10 ilini doğrudan etkileyen depremden etkilenen öğrencilerin için tablet/bilgisayar ihtiyaçlarının bir nebze amacıyla Mikrofon Eğitimi kampanyası kapsamında kurulmuştur.

Peki bu kampanyaya kimler başvurabilir dediğinizi duyar gibiyim. Bu kampanyaya okul veya sınıf fark etmeksizin aşağıdaki kriterlerden en az birini sağlayan tüm öğrenciler rahat bir şekilde başvurabilir. Bu kriterler şu şekildedir;

  • Deprem bölgesinde yaşıyor olmak
  • Deprem bölgesinde eğitim alıyorolmak
  • Ailesi deprem bölgesinde yaşayan ve afetten ailesi ya da kendisi etkilenen tüm öğrenciler başvurabilir.

Diğer Yardım Kuruluşları

Yukarıda bahsedilen kuruluşların yanı sıra, sivil toplum kuruluşları ve yardım dernekleri depremzedelere yardım etmek için faaliyet gösterirler. Bu kuruluşlar, ihtiyaç sahibi insanlara deprem sonrası acil yardım sağlayabilirler.

Eğer bir deprem sonrasında tablet yardımı almak istiyorsanız, yerel AFAD ofisleri veya yardım kuruluşlarıyla iletişime geçerek yardım talep edebilirsiniz. Ancak, yardım programları ve imkanları depremin yerine, zamanına ve ölçeğine bağlı olarak değişebilir.

Guncelbasvuru.com içeriklerini herhangi bir mecrada izinsiz kullanmak telif ihlalidir. Aktif link vererek sitemizi kaynak olarak gösterip içeriklerimizden alıntı yapabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir