1. Anasayfa
 2. Yardım Başvuruları

Üniversite Öğrencilerine Yol Parası Yardım Başvurusu – Başvuru Formu 2023

Üniversite Öğrencilerine Yol Parası Yardım Başvurusu – Başvuru Formu 2023
Üniversite Öğrencilerine Yol Parası Yardım Başvurusu - Başvuru Formu 2023
0

Üniversite Öğrencilerine Yol Parası Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından düşük gelire sahip ailelerin uzak şehirlerde üniversite eğitimi alan çocuklarına yönelik olarak başlatılan yol parası yardımı, öğrencilerin şehirlerarası ulaşım masraflarının karşılanmasını öngörmektedir. Bu yardım ile düşük gelirli ailelerin üniversite okuyan çocuklarının bir nebze de olsa maddi anlamda rahatlaması sağlanmaktadır.

Üniversite Öğrencilerine Yol Parası Yardım Başvurusu-Başvuru Formu

100 bin öğrencinin faydalanması beklenilen bu yardım, 2023 yılında iki defa olmak üzere 750 TL olarak düşünülmektedir. Gidiş-dönüş bilet masraflarını baz alan bu yardım parası sayesinde dar gelirli ailelerin öğrencilerinin memleketlerine ulaştırılması amaçlanmaktadır.

Yoksul ve muhtaç ailelerin üniversiteye devam eden öğrencileri için amaçlanan bu yardım 25 yaşın altındaki öğrenciler için uygun bulunmaktadır. Şartları taşıyan öğrencilerin yapacakları başvurular büyük bir titizlik ile incelendikten sonra banka hesaplarına yatırılacak olan yol yardımı parası öğrencilere destek olmaktadır.

Öğrencinin memleketine gitmek istediği zamanlarda otobüs veya uçak biletinin oluşturduğu maddi ihtiyacı karşılaması için verilen bu yol yardım parası şehirlerarası yapılacak olan seyahatleri karşılamaktadır. Şehir içi yol masraflarının bu yardım kampanyası kapsamında talep edilmesi mümkün olmamaktadır.

Ekonomik olarak zorlu bir dönem olan üniversite hayatının kolaylaştırılması adına atılan adımlar arasında yer alan üniversite öğrencilerine yol parası yardım başvurusu başvuru formu doldurularak gerçekleştirilmektedir. Öğrencinin bulunduğu şehirdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına ileteceği başvurusunun incelenmesinin ardından yardıma hak kazanıp kazanmadığı tarafına bildirilmektedir.

Üniversite Öğrencilerine Yol Parası Yardım Başvurusunun Şartları

Üniversite öğrencilerine yol parası yardım başvurusu yapmak isteyenlerin belirlenen şartları taşımaları gerekmektedir. Bunlar ise;

 • C vatandaşı olmak
 • 25 yaşını geçmemiş olmak
 • Lisans öğrencisi olmak
 • Ailesinin ikamet ettiği şehrin dışında başka bir şehirde eğitim alıyor olmak
 • Ailenin belirlenen muhtaçlık sınırının altında gelire sahip olması olarak belirlenmiştir.

Başvurular öğrencinin kendisi tarafından yapılabileceği gibi öğrencinin velisi de başvuru yapabilmektedir. Başvuru yapmak isteyen öğrencilerin ikametlerinin bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gitmeleri gerekmektedir. Burada taleplerini dile getirdikten sonra kendilerine sunulan başvuru formunu eksiksiz ve doğru bir biçimde doldurmaları yardım parasını alabilmeleri için ön koşul olarak görülmektedir.

Ön başvuruların E-devlet üzerinden alındığı bilinmektedir. Öğrencilerin veya öğrenci velilerinin E-devlet üzerinden ön başvuru yapmaları ve sonrasında vakfa giderek başvurularını tamamlamaları gerekmektedir.

Üniversite Öğrencilerine Yol Parası Yardım Başvurusu - Başvuru Formu 2023
Üniversite Öğrencilerine Yol Parası Yardım Başvurusu – Başvuru Formu 2023

 

E-devlet üzerinden yapılacak başvurular için; https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linki aktif olarak hizmet sunmaktadır. online başvuru yapamayanlar için ALO 183 veya ALO 144 Sosyal Destek hatları da başvurular ve detaylar hakkında bilgi vermektedir.

Yol parası yardımını almak isteyen öğrencilerin kimliklerini Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına beyan etmeleri ve yardımdan faydalanmak istediklerini başvuru formu ile belgelendirmeleri gerekmektedir.

Üniversite öğrencilerine yol parası yardımı öğrencilerin başvuru sırasında beyan ettikleri IBAN hesaplarına aktarılacaktır. Destek parasından yararlanmak için öğrencinin üniversitelerin örgün eğitim veren bölümlerinde okumaları gerekmektedir. Bu çerçevede açık öğretim veya uzaktan eğitim veren üniversitelerde okuyanlara yol yardımı parası ödemesi yapılmamaktadır.

Üniversite Öğrencilerine Yol Parası Yardımı Başvuru Sorgulama

Ekonomik olarak zorluk yaşayan üniversite öğrencilerinin memleketlerine gidiş dönüş için yapılacak olan yol yardımı parası E-devlet üzerinden ön başvuru ile gerçekleştirilecektir. Başvuruların daha sonra öğrencinin kendisi veya ailesinin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek kesinleştirilmesi gerekmektedir. Bu aşamada yapılacak olan başvuruların yine E-devlet platformu kullanılarak sorgulanması yapılabilmektedir. Yine başvuru sonuçlarının ALO 183 veya ALO 144 numaralı hatlar aranılarak öğrenilebileceği de bilinmelidir.

Üniversite öğrencilerine yol parası yardım başvurusu için gerekli evraklar ise;

 • C kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Hanede yaşayan kişilere ait T.C kimlik kartları aslı ve fotokopileri
 • İkametgah belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt belgesi
 • Aile bireylerine ait mal beyanı
 • Gelir belgesi
 • Fakirlik belgesi
 • Öğrenci belgesi olarak sıralanmaktadır.

Başvuru formunu eksiksiz olarak dolduran ve istenilen evrakları zamanında, eksiksiz olarak ilgili birime teslim eden öğrencilerin yardım parasını almaya hak kazanmaları ile belirtmiş oldukları IBAN hesaplarına yol parası yardımı yatırılacaktır. Yılda iki kez olarak verilecek olan bu yardım parası gidiş ve dönüş biletlerinin her ikisini de kapsamaktadır.

Üniversite Öğrencilerine Yol Parası Yardım Başvurusu - Başvuru Formu 2023
Üniversite Öğrencilerine Yol Parası Yardım Başvurusu – Başvuru Formu 2023

 

Üniversite hayatının ortaya çıkarmış olduğu maddi zorlukları desteklemek adına verilen bu yardım parası özellikle dar gelirli aileler için büyük katkı olmaktadır.  Alınan yardımlar sayesinde şehir dışında yaşayan öğrencilerin ailelerini ziyaret edebilmeleri maddi anlamda daha kolay bir hal almaktadır.

Guncelbasvuru.com içeriklerini herhangi bir mecrada izinsiz kullanmak telif ihlalidir. Aktif link vererek sitemizi kaynak olarak gösterip içeriklerimizden alıntı yapabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir